خورشید سیاه؟

گروه خورشید سیاه "اولین و تنها گروه حامی محیط زیست"، با هدف انعکاس مسائل اجتماعی
 
خورشید سیاه

آغاز خورشید سیاه

در پاییز سال ۱۳۹۰ گروه خورشید سیاه تشکیل شد و به عنوان "اولین و تنها گروه حامی محیط زیست" با آهنگ هایی درزمینه‌ی مشکلات محیط زیستی و خشونت علیه حیوانات و همچنین مشکلات اجتماعی آثار خود را به جامعه معرفی کرد.

اعضای اولیه گروه خورشید سیاه

  • سرپرست و نوازنده گیتار باس: طاهر علیرمضانی

  • خواننده و نوازنده گیتار آکوستیک: جهانگیر رها

  • نوازنده گیتار الکتریک: آرش اسلامی

  • نوازنده درامز: صلاح الدین کرد

خورشید سیاه
 

"خرس سیاه بلوچی" اولین آهنگ منتشرشده از گروه "خورشید سیاه"...

"جهانگیر رها"، ترانه‌سرا و خواننده گروه، پس از دیدن عکسی از "خرس سیاه بلوچی" که "کانون محیط‌بان" منتشر کرده بود، این ترانه را در وصف زندگی این گونه‌ی رو به انقراض سرود و با این خرس همزاد پنداری کرد.

خرس سیاه بلوچی، خورشید سیاه
 

بعد...

تا اسفند ماه ۱۳۹۰ چند آهنگ از گروه، در فضای مجازی منتشر شد.

از جمله آهنگ های "خرس سیاه بلوچی" – "نمی کشیم" – "بگذریم" - "دریاچه" – "خرس قطبی سمیرم".

۱۸ و ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۰؛ اجرای دو شب کنسرت در "سرای ایوانک تهران" که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و همچنین مورد توجه گروه‌های حامی محیط زیست و حیوانات از جمله "انجمن حمایت از حیوانات" - "خبرگزاری فضای سبز (سبز پرس)" - "کانون محیط‌بان" - "دیده‌بان حقوق حیوانات" و ... قرار گرفت.

تا شهریور سال ۱۳۹۱ آهنگ هایی دیگر از گروه در فضای مجازی منتشر شد. این آهنگ ها شامل "هفتم تیر شصت و شش" و "ریزگرد عربی" بود.

در همان زمان اولین آلبوم گروه "خورشید سیاه" با نام "خرس سیاه بلوچی" از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نشر دریافت نمود که با صحبت ها و توافقاتی که با موسسه‌ی فرهنگی هنری "آوای خورشید" انجام شد، قرار شد این آلبوم توسط این شرکت منتشر شود.

۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۱؛ برگزاری کنسرت با همکاری "دیده‌بان حقوق حیوانات" و برای اولین بار به مناسبت "روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات" در فرهنگسرای ابن‌سینا که مجددا با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و بیشتر خبرگزاری‌ها و گروه‌های محیط زیستی و دوستداران حیوانات، این کنسرت را منعکس و اطلاع‌رسانی کردند.

خبرگزاری‌ها و سایت‌هایی از قبیل "روزنامه همشهری" – "تابناک" – "مهر" – "دیده‌بان حقوق حیوانات" – "سبزپرس" و ...

تا شهریور ماه ۱۳۹۲ آهنگ‌های دیگری از گروه "خورشید سیاه" در فضای مجازی منتشر شد. آهنگ‌های "به نوروز" – "قاره هفتم" – "داروک" - "نگران" – "آقای رئیس جمهور بعدی!" و "قسمت‌نامه" در این دسته بودند.

آهنگ "آقای رئیس جمهور بعدی!" آهنگی بود که قبل از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه ۱۳۹۲ منتشر شد. این آهنگ مطالباتی بود از رئیس جمهور آینده کشور در زمینه محیط زیست و مشکلات اجتماعی. آهنگ "آقای رئیس جمهور بعدی!" بسیار مورد توجه تمام اقشار جامعه و به ویژه دانشجویان قرار گرفت تا جایی که آقای "محسن رضایی"، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، ضمن فعالیت‌های تبلیغاتی خود در یکی از دانشگاه‌ها، این اثر را شنیده و درباره آن صحبت کرده بودند.

خورشید سیاه و محمود پاک نیت

در این مدت "محسن پاک نیت" ازخوانندگان خوب و با ذوق کشور که قبلا آلبومی با نام "اگزوزها و کلاغ‌ها" - با آهنگ‌سازی و تنظیم "طاهر علیرمضانی" و ترانه‌هایی از "جهانگیر رها" - منتشر کرده بود، با گروه "خورشید سیاه" برای جمع‌آوری آلبوم جدید خود وارد همکاری شد که اولین آهنگ آن با نام "خارج از متن" در فضای مجازی منتشر شد.

آهنگ "قسمت‌نامه" نیز که به صورت دو صدایی منتشر شده است، حاصل همکاری "خورشید سیاه" و "محسن پاک نیت" می باشد.

خداحافظی صلاح

متاسفانه در اردیبهشت ۱۳۹۲ نوازنده درامز گروه "صلاح الدین کرد" از ایران مهاجرت کرد و "خورشید سیاه" را تنها گذاشت.

اشک سیاه، خورشید سیاه، روز "مبارزه با خشونت علیه حیوانات"

۲۲ شهریورماه ۱۳۹۲؛ برای دومین سال متوالی به مناسبت روز "مبارزه با خشونت علیه حیوانات" و این بار با همکاری دیده‌بان حقوق حیوانات و فرهنگسرای ابن‌سینا، "خورشید سیاه" اقدام به برگزاری کنسرت کرد.

گروه برای اخذ مجوز این کنسرت با مشکلاتی روبرو شد و تنها سه روز مانده به روز کنسرت مجوز کنسرت را دریافت نمود و زمان بسیار کمی (سه روز) برای اطلاع‌رسانی در اختیار داشت.

اما با تمام این مشکلات، با استقبالی بی‌سابقه و بی‌نظیر روبه‌رو شد که حتی با اضافه‌کردن صندلی در سالن، باز هم تعدادی از طرفداران گروه مجبور شدند به صورت ایستاده کنسرت را تماشا کنند!

در این کنسرت از آهنگ "اشک سیاه" رونمایی شد و برای اولین بار این آهنگ به اجرا درآمد. این آهنگ وصفی از حال و روز گونه‌ی در حال انقراض "یوزپلنگ آسیایی" است که تنها در ایران، تعداد کمی از آن در حال زیست می‌باشد.

اشک سیاه، خورشید سیاه
 

در این کنسرت "مهدی آقابگلو" به عنوان نوازنده درامز گروه "خورشید سیاه" را همراهی کرد.

پاییز ۱۳۹۲، علی فرهمند به عنوان نوازنده درامز به گروه خورشید سیاه پیوست.

خورشید سیاه در تاریخ بیست و ششم دی ۱۳۹۲ به دعوت بیمه دانا، تنها بیمه حامی محیط زیست در ایران، در جشن سالیانه این شرکت که در سالن وزارت کشور برگزار شد حضور یافت و به اجرای قطعات "اشک سیاه"، "بگذریم" و "خرس سیاه بلوچی" پرداخت.