روزنامه شرق - دوشنبه  3-6-1393

 

نبود حامی مالی، مانع برگزاری کنسرت‌ سالانه شد

 
حمایت «خورشید سیاه» از «گلستان»
 
سحر آزاد
 
تنها گروه موسیقی حامی فعالیت‌های محیط‌زیست بار دیگر به‌سراغ ساخت اثری برای توجه حفاظت از آثار ملی رفت. اعضای گروه «خورشید سیاه» که اولین آلبوم آنها با عنوان «خرس سیاه بلوچی» در زمستان92 وارد بازار شد، تمرکز خود را بر ساخت آثاری گذاشته‌اند که به محیط‌زیست و میراث فرهنگی ایران اختصاص دارد. آنها البته بعد از انتشار این آلبوم، دغدغه‌های‌شان را رها نکرده‌ و همراه با برخی از رویدادهای ملی و بین‌المللی اقدام به ساخت آهنگ‌هایی کرده‌اند تا با اشتراکشان در فضای مجازی آگاهی اذهان عمومی را نسبت به محیط پیرامونشان حساس‌تر کنند.
 «خورشید سیاه» در تازه‌ترین اثر خود که «هولوکاست جنگل» نام دارد، به مساله آتش‌سوزی جنگل‌های گلستان پرداخته‌ است. جهانگیر رها، شاعر و خواننده گروه با بیان اینکه حریق اخیر در جنگل گلستان یک فاجعه ملی است اما پاسخ ملی دریافت نکرد، در مورد دلیل ساخت «هولوکاست جنگل» به «شرق» گفت: «طبق معمول تعدادی محیط‌بان بدون امکانات، به جنگ تن‌به‌تن با شعله‌های آتش رفتند. پوشش خبری ضعیف بود و افکار عمومی را متوجه فاجعه نمی‌کرد اما گزارش‌هایی که فعالان محیط‌زیست، همچون زهرا کشوری، مژگان جمشیدی، اسدالله افلاکی و... ، در این رابطه منتشر کردند، تکان‌دهنده بود و دل ما را سوزاند. پس قلم‌ها شعله‌ور شد، گیتارها ‌گر گرفتند و طبل‌ها داغ کردند. ما می‌سوختیم و کاری نمی‌توانستیم بکنیم جز اینکه برای اطفای آتش دل، یک طنز سیاه گداخته به زبان موسیقی اجرا کنیم. در واقع این ترانه گزارش سوختن ماست از سوختن گلستان، گزارشی از هولوکاست تمام‌عیار یک جنگل پیشاتاریخ در آتش جهالت پسامدرن.»
طاهر علیرمضانی، نوازنده گیتارباس و سرپرست «خورشید سیاه» نیز در مورد واکنش‌هایی که با انتشار آهنگ در فضای مجازی ایجاد شده است، گفت: «بیشتر مخاطبان ما انتظار چنین واکنشی از طرف ما را داشتند و به‌نظر می‌آمد منتظر چنین آهنگی بودند. پس از انتشار، واکنش‌ها و بازخورد‌های خوبی داشتیم، با این‌حال باید بگویم بهترین واکنش را از خود محیط‌بانان گلستان گرفتیم.» او در مورد بازخورد محیط‌بانان گلستان چنین توضیح داد: «آهنگ هولوکاست جنگل از سوی مژگان جمشیدی و صدرا محقق به عنوان دو فعال و روزنامه‌نگار محیط‌زیست که برای بررسی موضوع به گلستان رفته بودند، به دست محیط‌بانان این استان رسید و از طرف آنها پیام‌های تشکرآمیز زیادی دریافت کردیم. آنها حتی گفته بودند که با شنیدن این آهنگ انرژی زیادی گرفته‌اند و خستگی‌شان از بین رفته است.»  علیرمضانی افزود: «صحبت‌های محیط‌بانان یکی از بهترین هدایایی بود که تا به حال ما دریافت کرده‌ایم. ما هم بسیار خوشحالیم که توانستیم در چنین روزهای سختی، کاری که از دستمان بر می‌آمد انجام دهیم و به محیط‌بانان بگوییم که به یادشان هستیم. در این آهنگ به برخی مشکلات این عزیزان اشاره کرده‌ایم و امیدواریم که این صدا به گوش مسوولان هم برسد و زودتر کاری انجام دهند.» همچنین اعضای این گروه همزمان با رویدادهای دیگری اقدام به انتشار آهنگ کرده‌اند. علیرمضانی در این مورد عنوان کرد: «ما معتقدیم که موسیقی باید نقش اجتماعی خود را بهنگام ایفا کند. به همین دلیل بعد از انتشار آلبوم «خرس سیاه بلوچی»، ما چندین تک‌آهنگ با کلیپ منتشر کردیم که همراه با زبان انگلیسی بود. اولین اثر با نام Bring back our girls در دفاع از دختران دانش‌آموز نیجریه‌ای که به دست گروه بوکوحرام دزدیده شده بودند، ساخته شد. این آهنگ همگام و همنام با کمپینی بین‌المللی به همین منظور بود و بازخوردهای خوبی از سراسر دنیا داشتیم.» او در توضیح آهنگ بعدی گفت: «آهنگ دوم در دفاع از کودکان غزه و اثری ضدجنگ با نام Stop Killing your fellow beings بود. نام این آهنگ هم از کمپینی گرفته شد که خانم نسرین ستوده و اصغر فرهادی در محکومیت جنگ در فضای مجازی تشکیل داده بودند.» هرچند فعالیت‌های گروه «خورشید سیاه» نشان از تلاش آنها برای بیان معضلات اجتماعی به ویژه محیط‌زیست دارد اما آنها همچنان با یک دغدغه مهم درگیر هستند و آن نبود حامی مالی است. این گروه برای انتشار اولین اثرشان نیز با همین مشکل مواجه بودند؛ چنانکه علیرمضانی در گفت‌وگویی پیش از این به «شرق» گفته بود با وجود آمادگی آهنگ‌ها در سال90، نبود حامی مالی باعث شد انتشار آلبوم دو سال به تعویق بیفتد و حتی گاهی گروه تا مرز نابودی هم رفت. حالا هم به گفته سرپرست «خورشید سیاه»، بار دیگر درگیر این موضوع شده و برای اجرای کنسرت سالانه به مشکل برخورده است: «از آغاز تشکیل «خورشید سیاه» تا به حال همزمان با 20شهریور که روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات است، با همراهی دیده‌بانان حقوق حیوانات کنسرتی برگزار می‌کردیم. امسال متاسفانه به‌دلایل مختلف از جمله پیدانکردن سالن مناسب برای این تاریخ و نداشتن حامی مالی، این کنسرت برگزار نمی‌شود که بسیار متاسف هستیم و امیدواریم از سال آینده با برنامه‌ریزی بهتر بتوانیم این برنامه را برپا کنیم.» علیرمضانی اما در پایان از انتشار دومین آلبوم «خورشید سیاه» خبر داد: «پروژه بعدی گروه برای امسال انتشار آلبوم «اشک سیاه» است که در مرحله میکس و مسترینگ به سر می‌برد. امیدواریم تا پایان سال، یک آلبوم کامل به زبان انگلیسی هم آماده کنیم.»